Jdu na radioterapii

1 Obecné pokyny a informace

Naše pracoviště patří k moderně vybaveným pracovištím v ČR. Poskytujeme léčbu na lineárních urychlovačích a cesiovém ozařovači. Příprava ozáření je náročný proces a skládá se z několika postupných kroků. Na přípravě ozařovacího plánu a realizaci ozáření se podílí tým lékařů, fyziků a radiologických asistentů.

Počítejte s tím, že průměrná doba záření je 2-8 týdnů.

První den se prosím dostavte do budovy č. 30 (nalevo za hlavním vstupem do nemocnice za trafikou) do 1. patra na CT zaměření. Jde o klasické vyšetření počítačovým tomografem (CT) s cílem zjistit přesné anatomické poměry v oblasti plánovaného ozáření. Na tělo vám zelenou barvou zakreslíme značky, proto si, prosím, vezměte starší spodní prádlo a osušku, na které budete během ozařování ležet. Zároveň budete předběžně informováni o způsobu a délce ozáření. Tato návštěva může trvat přibližně 1-2 hodiny.

V další určený den se dostavíte opět do 1. patra budovy ve smluvenou dobu k CT simulaci a kontrole ozařovacího plánu. Nezapomeňte si vzít i dnes osušku. Na Vaše tělo budou zakresleny červené značky, které je třeba zachovat viditelné po celou dobu ozařování. Mýt se samozřejmě můžete. Poté sejdete do přízemí a budete poprvé ozářeni na lin. urychlovači I č. dveří 017 či lin. urychlovači II (004). Tento den můžete strávit na našem pracovišti 2-4 hodiny.

Následující dny budete ozařováni v každý pracovní den. Dle určení lékaře ozařujeme některé pacienty i o sobotách a nedělích. Laborant vám sdělí hodinu, ve kterou budete k léčbě docházet. Doba je orientační, nelze ji vždy přesně dodržet.

Během ozařování se může úvodní proces - CT zaměření a CT simulace - opakovat, pokud bude lékařem určeno.

Jednou týdně bude probíhat vizita lékařem pracujícím na RTA ambulanci č. 020 a odběr krve dle indikace lékaře.

(V pondělí muži a ve středu ženy z. lin. urychlovače I a ve úterý muži a ve čtvrtek ženy z lin. urychlovače II.) V případě zdravotních obtíží informujte radiologického asistenta, který lékaře přivolá i v jiný den.

Pacienti, kteří mají současně i chemoterapii, musí mít kontrolu krevního obrazu každý týden.

Poslední den ozáření dostanete od lékaře termín kontroly v radioterapeutické ambulanci (dveře č. 020) obvykle za 3-4 týdny. V případě, že po ozáření budete mít jakékoli obtíže, můžete přijít na ambulanci dříve v ordinační hodiny: v pracovní dny 8,30-12,30.

Telefonické spojení: 46 601 6400 - recepce, 46 601 6424 - ozařovna lin. urychlovač I, 46 601 6434 - lin. urychlovač II, 46 601 6409 - ambulance RTA.

2 Zvolte pracoviště

Ambulance radiační onkologie Pardubice

areál Pardubické nemocnice, budova 30
Kyjevská 44
532 03 Pardubice

Brachyterapie Pardubice

areál Pardubické nemocnice, budova 30
Kyjevská 44
532 03 Pardubice

CT simulátor Pardubice

areál Pardubické nemocnice, budova 30
Kyjevská 44
532 03 Pardubice

Lineární urychlovač Pardubice

areál Pardubické nemocnice, budova 30
Kyjevská 44
532 03 Pardubice

3 Podrobné informace

CT simulátor
areál Pardubické nemocnice, budova 30
Kyjevská 44
532 03 Pardubice
466 019 460, 466 019 461
 
Ordinační doba

Ordinační doba

Po-Pá
vybrané pracovní dny dle objednání

Siemens SOMATOM Definition AS, CT1 Lap laserový poziční systém.

Léčba radioterapií vyžaduje provedení lokalizace cílového objemu, získání CT řezů pro 3D plánování a vlastní simulaci ozařovacího plánu. Na našem pracovišti používáme virtuální simulaci pomocí CT simulátoru.

Informace pro pacienty ozařované v onkologickém centru Multiscan Pardubice

 • po CT simulaci se před prvním ozářením posadíte v čekárně v přízemí budovy, nemusíte se nikde hlásit, čip, který na CT obdržíte, nás informuje o Vašem příchodu
 • laborantka si Vás pozve do kabinky, kde si s Vámi při první návštěvě domluví čas ozařovaní, proto pokud budete jezdit vlakem či autobusem, připravte si příjezdy a odjezdy spojů, které Vám vyhovují, pokusíme se Vám vyjít vstříc (kdykoliv budete potřebovat čas upravit – návštěva lékaře, rodinné důvody, stačí se domluvit s laborantkami)
 • v kabince vyčkáte vždy do doby, než si Vás zavoláme do ozařovny
 • ozařování probíhá od pondělí do pátku (ozařování o víkendu Vám bude nabízeno dle indikace lékaře nebo jako náhrada za výpadky v provozu – porucha, servis)
 • jednou týdně Vás čeká vizita u lékaře, většinou dle tohoto harmonogramu:

muži ozařovaní na lineárním urychlovači č. 1 v pondělí, muži ozařovaní na lineárním urychlovači č. 2 v úterý, ženy ozařované na lineárním urychlovači č. 1 ve čtvrtek a ženy ozařované na lineárním urychlovači č. 2 ve středu (při změně Vás budou informovat laborantky)

 • v případě Vaší potřeby je možná vizita kdykoliv, stačí požádat laborantku
 • do ozařovny si s sebou vždy vezmete ručník a čip (šedé hodinky) sloužící k Vaší identifikaci
 • čip položíte na označené místo na konci stolu (nemusíte ho tedy nosit na ruce)
 • laborantka Vás nastaví do ozařované polohy (ta je stále stejná jako při CT plánu) a poté přijde první nastavení zkontrolovat lékař
 • při ozařování je důležité v klidu ležet, normálně dýchat a nehýbat se až do doby, kdy Vám dá laborantka pokyn
 • ozařování je bezbolestné a po celou dobu Vás sledujeme pomocí průmyslové kamery
 • po prvním ozáření na Vás budou zakresleny dlouhé červené čáry, které musí vydržet po celou dobu léčby zářením, laborantky Vám budou čáry obnovovat, ale o víkendu je v případě potřeby přimalujte např. červenou fixou
 • pokud na ozařování nemůžete přijet nebo máte jakýkoliv jiný problém či dotaz volejte:
lineární urychlovač 1: 466 016 424

lineární urychlovač 2: 466 016 434

 

4 Jak se k nám dostanete
– zvolte pracoviště

Při cestě vlakem či autobusem použijte po příjezdu na hlavní vlakové či autobusové nádraží MHD - trolejbus č. 2 nebo 12.

V případě, že cestujete vlakem, lze rovněž vystoupit ve vlakové stanici Pardubice - Pardubičky, která se nachází v bezprostřední blízkosti areálu Pardubické nemocnice.

nebozjistit polohu automaticky
Otevřít mapu v novém okně

48 min 56,1 km

 • Začátek Vaší cesty
 • Multiscan
Nové zadání Otevřít mapu v novém okně

5 Umístění v areálu