prohlédnout si oddělení ×

Kontakt na oddělení

466 686 400

Radiační onkologie Pardubice

Radiologické centrum Multiscan Pardubice zahájilo provoz radioterapeutického oddělení v lednu 2003 a v březnu téhož roku slavnostně otevřelo nově instalovaný lineární urychlovač vybavený nejmodernější technologií pro léčbu technikou IMRT. Nadále provozovalo kobaltový ozařovač Teragam, který byl demontován a v roce 2008 byl nahrazen novým lineárním urychlovačem. Zároveň proběhla modernizace stávajícího lineárního urychlovače. Pracoviště je od roku 2006 vybaveno přístrojem pro brachyterapii (léčbu z krátké nebo kontaktní vzdálenosti) s vysokým dávkovým příkonem. Pro léčbu nenádorových onemocnění je používán rentgenový ozařovač Wolf - Medizintechnik T-200. Pracoviště je držitelem certifikátu kvality od německé společnosti TÜV – Rheinland (certifikát kvality dle ČSN EN ISO 9001:2016).

Lineární urychlovač

Kontakt na ordinaci: 466 686 424

Specifika poskytované péče

Ozařujeme na přístrojích firmy Varian Medical System.

TrueBeam 1 je vybaven vícelistovým kolimátorem, systémem OBI a 6D ozařovacím stolem.

TrueBeam 2 je vybaven vícelistovým kolimátorem, systémem OBI a 6D ozařovacím stolem a možností ozařovat elektronovým svazkem.

Oba přístroje jsou schopny ozařovat pacienty technologií dynamického IMRT a technikou RapidArc, umožňují automatické přizpůsobení techniky ozařování podle dýchacích pohybů pacienta systémem respiratory gating a aplikaci vysoce precizní stereotaktické radioterapie.

Zajišťujeme prakticky kompletní spektrum zevního ozáření. Při plánování používáme fúzi s dostupnými diagnostickými metodami (CT, MR, PET/CT). Implementací moderního softwaru, umožňujícího použití deformabilní registrace, jsme schopni reagovat i na změny topografie nádoru a zdravých tkání v průběhu radioterapie použitím tzv. adaptivní radioterapie.

Důležité informace

 • Po CT simulaci se před prvním ozářením posaďte v čekárně v přízemí budovy, nemusíte se nikde hlásit, čip, který na CT obdržíte, nás informuje o vašem příchodu.
 • Radiologická asistentka si vás pozve do kabinky, kde si s vámi při první návštěvě domluví čas ozařovaní. V případě, že budete potřebovat čas upravit, obraťte se na asistentky, pokusíme se vám vyjít vstříc.
 • V kabince vyčkejte do doby, než si vás zavoláme do ozařovny.
 • Ozařování probíhá od pondělí do pátku (ozařování o víkendu vám bude nabízeno dle indikace lékaře nebo jako náhrada za výpadky v provozu – porucha, servis).
 • Jednou týdně vás čeká vizita u lékaře.
 • Do ozařovny si s sebou vždy vezmete malý ručník a čip (šedé hodinky) sloužící k vaší identifikaci. Čip položíte na konec stolu (nemusíte ho tedy nosit na ruce).
 • Radiologická asistentka vás nastaví do ozařované polohy (stejná jako při CT plánu) a poté přijde první nastavení zkontrolovat lékař.
 • Při ozařování je důležité v klidu ležet, normálně dýchat a nehýbat se až do doby, kdy vám dá asistentka pokyn.
 • Ozařování je bezbolestné a po celou dobu vás sledujeme pomocí průmyslové kamery.
 • Po prvním ozáření na vás zakreslíme dlouhé červené čáry, které musí vydržet po celou dobu léčby zářením. Radiologické asistentky vám budou čáry pravidelně obnovovat. Pokud budou o víkendu značky méně zřetelné, použijte k jejich obtažení např. červenou fixu. Značky je nutné zachovat k dalšímu ozařování!
 • Pokud na ozařování nemůžete přijet nebo máte jakýkoliv jiný problém či dotaz, volejte:
Lineární urychlovač 1: 466 686 424
Lineární urychlovač 2: 466 686 434

Ordinační doba

Den Hodiny
Po 7:00 – 17:00
Út 7:00 – 17:00
St 7:00 – 17:00
Čt 7:00 – 17:00
7:00 – 17:00

Adresa a kontakty

areál Pardubické nemocnice, budova 30
Kyjevská 44
532 03 Pardubice