Jdu na radioterapii

1 Obecné pokyny a informace

Naše pracoviště patří mezi moderně vybavená pracoviště zajišťující léčbu zářením. Provádíme léčbu lineárními urychlovači, brachyterapií a terapeutickým rentgenovým přístrojem. Příprava ozáření je náročný proces a skládá se z několika postupných kroků. Na přípravě ozařovacího plánu a realizaci ozáření se podílí tým lékařů, fyziků a radiologických asistentů.

Průměrná doba trvání ozařování je 2-8 týdnů.

První den se prosím dostavte do budovy č. 30 (nalevo za hlavním vstupem do nemocnice za trafikou) do 1. patra na CT zaměření. Jde o klasické vyšetření počítačovým tomografem (CT) s cílem zjistit přesné anatomické poměry v oblasti plánovaného ozáření. Na tělo vám zelenou barvou zakreslíme značky, proto si, prosím, vezměte starší spodní prádlo a malý ručník, na kterém budete během ozařování ležet. Zároveň budete předběžně informováni o způsobu a délce ozáření. Tato návštěva může trvat přibližně 1-2 hodiny.

V další určený den se dostavíte opět do 1. patra budovy ve smluvenou dobu k CT simulaci a kontrole ozařovacího plánu. Nezapomeňte si vzít i tentokrát malý ručník. Na Vaše tělo budou zakresleny červené značky, které je třeba zachovat viditelné po celou dobu ozařování. Mýt se samozřejmě můžete. Poté sejdete do přízemí a budete poprvé ozářeni na lin. urychlovači 1 č. dveří 017 či lin. urychlovači 2 č. dveří 004. Tento den můžete strávit na našem pracovišti 2-4 hodiny.

Následující dny budete ozařováni v každý pracovní den. Dle určení lékaře ozařujeme některé pacienty i o sobotách a nedělích. Radiologická asistentka vám sdělí hodinu, ve kterou budete k léčbě docházet. Doba je orientační, nelze ji vždy přesně dodržet.

Během ozařování se může úvodní proces - CT zaměření a CT simulace - opakovat, pokud bude lékařem určeno.

Jednou týdně bude probíhat vizita lékařem pracujícím na RTA ambulanci a odběr krve dle indikace lékaře. V případě zdravotních obtíží informujte radiologického asistenta, který zajistí kontrolu lékařem tentýž den.

Pacienti, kteří mají současně i chemoterapii, musí mít kontrolu krevního obrazu každý týden.

Poslední den ozáření vám lékař objedná termín kontroly v Radioterapeutické ambulanci, obvykle to bývá za 3- 4 týdny. V případě, že po ozáření budete mít obtíže, můžete přijít na ambulanci dříve v ordinační hodiny: v pracovní dny 8:30- 12:30 hod.

Telefonická spojení

Recepce: 466 686 400

Ambulance RTA: 466 686 409

Lineární urychlovač 1: 466 686 424

Lineární urychlovač 2: 466 686 434

2 Zvolte pracoviště

Ambulance radiační onkologie Pardubice

areál Pardubické nemocnice, budova 30
Kyjevská 44
532 03 Pardubice

Brachyterapie Pardubice

areál Pardubické nemocnice, budova 30
Kyjevská 44
532 03 Pardubice

CT simulátor Pardubice

areál Pardubické nemocnice, budova 30
Kyjevská 44
532 03 Pardubice

Lineární urychlovač Pardubice

areál Pardubické nemocnice, budova 30
Kyjevská 44
532 03 Pardubice

3 Podrobné informace

Lineární urychlovač
areál Pardubické nemocnice, budova 30

Pardubice
466 686 424

Ordinační doba

Den Hodiny
Po 7:00 – 17:00
Út 7:00 – 17:00
St 7:00 – 17:00
Čt 7:00 – 17:00
7:00 – 17:00

Specifika poskytované péče

Ozařujeme na přístrojích firmy Varian Medical System.

TrueBeam 1 je vybaven vícelistovým kolimátorem, systémem OBI a 6D ozařovacím stolem.

TrueBeam 2 je vybaven vícelistovým kolimátorem, systémem OBI a 6D ozařovacím stolem a možností ozařovat elektronovým svazkem.

Oba přístroje jsou schopny ozařovat pacienty technologií dynamického IMRT a technikou RapidArc, umožňují automatické přizpůsobení techniky ozařování podle dýchacích pohybů pacienta systémem respiratory gating a aplikaci vysoce precizní stereotaktické radioterapie.

Zajišťujeme prakticky kompletní spektrum zevního ozáření. Při plánování používáme fúzi s dostupnými diagnostickými metodami (CT, MR, PET/CT). Implementací moderního softwaru, umožňujícího použití deformabilní registrace, jsme schopni reagovat i na změny topografie nádoru a zdravých tkání v průběhu radioterapie použitím tzv. adaptivní radioterapie.

Důležité informace

 • Po CT simulaci se před prvním ozářením posaďte v čekárně v přízemí budovy, nemusíte se nikde hlásit, čip, který na CT obdržíte, nás informuje o vašem příchodu.
 • Radiologická asistentka si vás pozve do kabinky, kde si s vámi při první návštěvě domluví čas ozařovaní. V případě, že budete potřebovat čas upravit, obraťte se na asistentky, pokusíme se vám vyjít vstříc.
 • V kabince vyčkejte do doby, než si vás zavoláme do ozařovny.
 • Ozařování probíhá od pondělí do pátku (ozařování o víkendu vám bude nabízeno dle indikace lékaře nebo jako náhrada za výpadky v provozu – porucha, servis).
 • Jednou týdně vás čeká vizita u lékaře.
 • Do ozařovny si s sebou vždy vezmete malý ručník a čip (šedé hodinky) sloužící k vaší identifikaci. Čip položíte na konec stolu (nemusíte ho tedy nosit na ruce).
 • Radiologická asistentka vás nastaví do ozařované polohy (stejná jako při CT plánu) a poté přijde první nastavení zkontrolovat lékař.
 • Při ozařování je důležité v klidu ležet, normálně dýchat a nehýbat se až do doby, kdy vám dá asistentka pokyn.
 • Ozařování je bezbolestné a po celou dobu vás sledujeme pomocí průmyslové kamery.
 • Po prvním ozáření na vás zakreslíme dlouhé červené čáry, které musí vydržet po celou dobu léčby zářením. Radiologické asistentky vám budou čáry pravidelně obnovovat. Pokud budou o víkendu značky méně zřetelné, použijte k jejich obtažení např. červenou fixu. Značky je nutné zachovat k dalšímu ozařování!
 • Pokud na ozařování nemůžete přijet nebo máte jakýkoliv jiný problém či dotaz, volejte:
Lineární urychlovač 1: 466 686 424
Lineární urychlovač 2: 466 686 434

4 Jak se k nám dostanete
– zvolte pracoviště

Při cestě vlakem či autobusem použijte po příjezdu na hlavní vlakové či autobusové nádraží MHD - trolejbus č. 2 nebo 12.

V případě, že cestujete vlakem, lze rovněž vystoupit ve vlakové stanici Pardubice - Pardubičky, která se nachází v bezprostřední blízkosti areálu Pardubické nemocnice.

nebozjistit polohu automaticky
Otevřít mapu v novém okně

48 min 56,1 km

 • Začátek Vaší cesty
 • Multiscan
Nové zadání Otevřít mapu v novém okně

5 Umístění v areálu