Učíme děti, jak se chovat na rockovém koncertě

10. 2. 2021

Během pracovního týdne potkáte Lukáše Zahradníka na oddělení radiační onkologie v Multiscanu Pardubice. O víkendu se z něj ale může stát Superman-Batman. To je jeho alter ego jako kytaristy na koncertech skupiny Mixle v Piksle, která patří mezi nejoblíbenější české bejbypankové kapely.

Vzpomenete si na své muzikantské začátky?
První kapelu, která se dala poslouchat, jsme zakládali, když mi bylo 17 let. Šlo o skupinu "Dead Camel Blues Band and The Mushroom Riders". Hráli jsme blues-rock. Tenkrát byli všichni bluesmani dost nudní, tak jsme to pojali víc rockově. Dokonce jsme se jako první česká kapela dostali na mezinárodní bluesový festival v Katovicích. Pak jsem přišel do kapely "TroSka z moSka", která začala hrát ska.

Moje tříletá dcera má ráda vaši současnou kapelu Mixle v Piksle, kde hrajete na kytaru. Jak se to stalo, že po rocku a ska hrajete punk pro děti?
Kapelu založili Márdi s Pítrsem z kapely vypsaná fiXa, které znám asi 20 let. Jak se nám začaly rodit děti, postupně jsme zjišťovali, že jim vlastně není co pouštět - snad kromě kapely Kašpárek v rohlíku. Jinak to tenkrát byla samá Dáda Patrasová. Moje první dítě se narodilo přesně v roce, kdy jsme s tím začali. Ze začátku Márdi s Pítrsem jen objížděli známé, kteří měli děti. Potom přibrali mě a basáka Ondru Stiebera, což je dobrý instrumentalista. Vše je ale postavené na Márdim, to je známý ksicht - rodiče ho znají, a díky tomu na koncerty natáhli své děti. On to s nimi opravdu umí, takž je pro nás nenahraditelný.

Jak vznikl název Mixle v Piksle?
Pojmenovali jsme se podle Čtyřlístku. Jsme generace, která na něm vyrostla. V jednom díle časopisu Myšpulín vymyslel přístroj na konzervování zvuků a vůní. A takhle ho pojmenoval. 

Jak často zvládáte koncertovat?
Většinou hrajeme tak 30 koncertů ročně. Víc ani nechceme, protože to pak už leze na moze. Písnička Skákal pes se prostě nedá hrát každý víkend. Hodně to také závisí na koncertech vypsané fiXy, která během léta jezdí po festivalech. V tuhle dobu na Mixle v Pikse není čas. Nejvíc koncertů hrajeme v červnu a v září, kdy je dost dětských dnů, konec a začátek školního roku. Tento rok se toho ale kvůli koronaviru hodně zrušilo. Na listopad máme naplánovaný koncert v Praze, ale spíš si myslím, že to taky neklapne. 

Vy jste taková přípravka na vypsanou fiXu...
Máme tak pojaté koncerty - aby se děti naučily, jak se chovat na rockovém koncertě. Snažíme se děti do koncertu i zapojit. Když je pódium nižší, učíme je skákat z pódia, tančit pogo a dávat jim další základy rockových koncertů. Děláme si tam často srandu z jiných kapel. Při koncertech máme pseudonymy podle dětských hrdinů, aby to bylo pro děti zajímavější. Já jsem třeba Superman-Batman. Moje děti to už moc nebaví, dřív starší dcera chodila a visela mi na noze a křičela "Nehraj, nehraj!", protože mě chtěla mít pro sebe. Dnes má dcera sedm let a je to jiné. Mého čtyřletého syna to nebavilo nikdy. 

Měli jste někdy jako Mixle v Piksle spojené koncerty s vypsanou fiXou?
Jednou jsme to udělali v Praze na Střeleckém ostrově, kde bylo odpoledne pro děti. Tedy, ono bylo i pro rodiče, ale my vždy necháme děti schvalovat, jestli můžou rodiče zůstat. Pak na to navazoval koncert vypsané fiXy. Je to ale náročné, táhnout to až do večera. Letos jsme to plánovali na Moravě, jenže se to zrušilo kvůli koronaviru.

Kdy jste natočili první cédéčko?
V této sestavě v roce 2013. Nazpívali jsme tam známé lidové písničky a říkanky. Docela se to ujalo. Před čtyřmi lety jsme podobně natočili druhou desku. Tím jsme "lidovou tvorbu" vyčerpali. Teď vymýšlíme vlastní písničky, abychom zaujali taky starší děti, které chodí do první a druhé třídy. Takže hledáme odpovídající témata, bolístky, jak děti rostou. 

Už nahráváte?
Ne, zatím jsme ve fázi přemýšlení a mluvení. Před dvěma lety jsme slibovali, že natočíme koledy. To, co tady pro děti je, se nedá poslouchat. Když mi děti doma pouští klasické koledy, snažím se jim vždycky to CD schovat. Něco podobného už udělaly Tři sestry, ale jinak toho moc není. Já mám zatím pět písniček nahraných. Dál jsme se ale nedostali, protože vypsaná fiXa minulý rok nahrávala desku. Letos už asi ani jedna z našich kapel nebude moct hrát, tak by se to mohlo konečně podařit. 

Na deskách s vámi zpívají děti, účastní se i vašich koncertů na pódiu? 
Na natáčení jsme měli půjčené děti od různých kamarádů, na koncerty s námi ale nejezdí. To už bychom neukočírovali. Ono to dalo dost práce už ve studiu, aby to normálně znělo. Naživo bychom si to netroufli. 

Jak se prodávají desky?
Máme web, kde se dají naše dvě desky koupit. Jinak náš manažer prodává desky během koncertů a lidi si to kupují pořád. Na YouTube máme klipy, které se dají pouštět zadarmo. 

Na stejnou skupinu posluchačů se zaměřuje i kapela Kašpárek v rohlíku. Jste konkurenti?
Do Kašpárka je dost zapletený i Márdi, který pro ně složil hodně písniček. Dělá také TvMiniUni na Déčku, kde ještě vystupují v hudebním vysílání pro děti Chinaski. My v televizi nevystupujeme. Spíš Mixle v Piksle bereme jako takový underground. 

Hrajete nyní také v nějaké jiné kapele?
S Pítrsem z Mixle hrajeme ve skupině Fundamentalista v pásmu Gazi. Tam je nás asi deset a občas se sejdeme na zkoušce. Spíš ale vymýšlíme ptákoviny. Kupodivuje i koncertujeme. Je to taková lokální pardubická věc, která občas vyjede do Prahy.

V "běžném životě" pracujete v pardubickém Multiscanu jako radiologický fyzik. Co přesně tato práce obnáší?
Původně jsem chtěl pracovat na dráze a nejdřív jsem vystudoval železniční průmyslovku. Když jsem ale šel místo vojny na civilní službu do nemocnice, přičichl jsem k medicíně a chytlo mě to. Vystudoval jsem radiologického asistenta a v Multiscanu jsem se dostal k radiologickým fyzikům. Vymýšlíme ozařovací plány pro pacienty. Od lékaře dostaneme podle vyšetření z CT zprávu, kde se nachází nádor, který se má ozařovat. My musíme vymyslet, jak toto místo ozářit, abychom neuškodili zdravé části těla. 

 

Mixle v Piksle
Kapelu založil frontman skupiny vypsaná fiXa Márdi (Michal Mareda) a bubeník Pítrs (Petr Martínek), k nim se přidal na kytaru Lukas (Lukáš Zahradník) a na basu Ondroid (Ondřej Stieber). Hrají rockově upravené dětské písničky a říkadla (Skákal pes, Prší, prší, Ententýky...). Vydali již dvě cédéčka (2013 a 2016) a ročně odehrají desítky koncertů po celé republice. V plánu mají nahrát desku s koledami a chystají i písničky pro děti, které už začaly chodit do školy. 

Galerie