Příprava k MR vyšetření

Omezení týkající se MR vyšetření

MR vyšetření nemohou podstoupit osoby:

Ostatní omezení:

Co s sebou?

Příprava k vyšetření

Je vhodné, aby byl zachován dostatečný příjem tekutin, tzn. pacient by neměl přijít na vyšetření dehydratován. Pro určitá vyšetření (MR břicha, prostaty, MR enterografie) je vyžadována speciální příprava:

MR břicha (jater, slinivky, ledvin)

V den vyšetření cca 4 hodiny před vyšetřením nejíst, 2 hodiny před vyšetřením nepít.

MR prostaty

Přibližně po dobu 1 týdne před MR vyšetřením prostaty je nutné dodržovat určitá dietní opatření k zamezení plynatosti tlustého střeva (vyhnout se celozrnným výrobkům, luštěninám apod.).
V den vyšetření – cca 2 hodiny před vyšetřením nejíst, dostatečná hydratace.

MR enterografie (vyšetření střev)

Den před vyšetřením: Lehká snídaně a oběd s vyloučením masa (vhodný pouze masový vývar), mléčných výrobků a potravin obsahujících vlákninu (např. zelenina, obiloviny). V době od 12 do 20 hodin vypít 1,5 - 2  litry neperlivé tekutiny. 
V den vyšetření: Užít pravidelnou medikaci, jinak nic nejíst, nepít a nekouřit. Dostavit se 1 hodinu před termínem vyšetření na pracoviště magnetické rezonance. Před vyšetřením v průběhu 40 minut pacient vypije cca 1,5 litru tekutiny se Sorbitolem.
Z důvodu medikace (Buscopan i.v. - způsobuje poruchy akomodace oka) je po ukončení vyšetření zákaz řízení motorových vozidel, obsluhy strojů a práce ve výškách až do obnovení normálního vidění, tzn. cca za 12 hodin. Nutný doprovod pacienta při cestě domů!

Průběh vyšetření

Magnetická rezonance využívá silné magnetické pole, které působí na kovové feromagnetické předměty v těle. Z toho důvodu před každým MR vyšetřením musí být vyplněn a podepsán dotazník k MR vyšetření sloužící k ověření prodělaných operací a výkonů.

Většina vyšetření se provádí vleže na zádech, pouze v některých specifických případech i vleže na břiše. Pacient leží v úzkém prostoru („tunelu“) po dobu cca 20-50 minut. Hluk doprovázející vyšetření je tlumen použitím sluchátek s hudbou nebo špunty do uší.

Během vyšetření je nutné, aby se pacient nehýbal, případně dostává mikrofonem pokyny k nádechu či zadržení dechu.

U části MR vyšetření se podává nitrožilně gadoliniová kontrastní látka - buď v rámci zvoleného protokolu (MR břicha, prostaty, MR enterografie, MR prsů) nebo se doplňuje cíleně k upřesnění nálezu.

Přístrojové vybavení

(1) Siemens Magnetom Avanto 1,5 T
(2) Siemens Magnetom Skyra 3 T