Ročně u nás přibude kolem 90 tisíc nových onkologických diagnóz

13. 8. 2021

Statistika hovoří jasně, každý třetí obyvatel České republiky v průběhu svého života onemocní rakovinou. A každý čtvrtý na ni zemře. Zatímco nejvíce žen se léčí s rakovinou prsu, u mužů jde nejčastěji o rakovinu prostaty. Ročně si tuto diagnózu vyslechne kolem šesti tisíc žen a sedmi tisíc mužů.

V posledních letech se objevilo hned několik iniciativ, které se snaží lidi přesvědčit o prospěšnosti prevence právě u možných nádorových onemocnění. Některé navazují na zavedené akce ze zahraničí, které jsou originální a často za jejich vznikem stojí lidé, kteří si sami takovou diagnózu museli vyslechnout.

Velká část těchto aktivit se zaměřuje na mladší ročníky, kde je výskyt rakoviny sice nižší, ale každoročně roste. Právě díky prevenci a moderní medicíně je každým rokem i větší šance na vyléčení.

Květinový den

Český den proti rakovině je nejstarší sbírka v Česku, která se koná od roku 1997. V květnu tisíce dobrovolníků před stanicemi metra nebo po ulicích prodávají žluté kvítky. Cílem je prostřednictvím médií a letáků informovat lidi o prevenci rakoviny a prodejem kvítků měsíčku lékařského získat prostředky na boj proti rakovině.

Květnové sbírkové dny se postupem let staly nejznámější sbírkovou akcí u nás. V minulém roce se poprvé podařilo vybrat přes 20 miliónů korun. Peníze jdou na prevenci, zlepšení kvality života pacientů s rakovinou a podporu vybavení onkologických center.

Loono

Na prevenci mezi mladými se zaměřuje organizace Loono. Před pěti lety ji založila mladá studentka medicíny Kateřina Vacková, které ve 22 letech diagnostikovali zhoubný nádor vaječníku. Díky včasné prevenci se ho podařilo včas zachytit a vyléčit. Aktivity organizace Loono cílí na mladší ročníky, které ještě nemají nárok na screening. Workshopy, jimiž prošlo už kolem 80 000 lidí, učí mladé ženy a muže, jak se sami pravidelně vyšetřovat.

Loono má za sebou dvě velké kampaně: #prsakoule a Žiješ srdcem. První se věnovala prevenci rakoviny prsou a varlat, druhá pak kardiovaskulárním onemocněním.

Movember

V listopadu si řada můžu nechává symbolicky narůst knír, aby upozornili na nebezpečí rakoviny prostaty, varlat a močového měchýře. I v Česku působí mezinárodní osvětová kampaň Movember, která vznikla v roce 2003. Jejím partnerem je Nadační fond Muži proti rakovině. Hnutí Movember od jeho vzniku financovalo více než 1 250 projektů zaměřených na zdraví mužů po celém světě. Tím nejviditelnějším je možnost bezplatného odběru malého vzorku krve v nemocnicích, kde zjistí hrozbu rakoviny prostaty a varlat, která je u mužů nejčastějším onkologickým onemocněním.

Hnutí Movember podpořili i lékaři z naší sesterské nemocnice v Hořovicích. Výstupem bylo zábavné propragační video, na které se můžete zpětně podívat zde.