Multiscan nabízí onkologickým pacientům psychologickou pomoc

23. 6. 2022

Pacienti, kteří se s onkologickým onemocněním léčí v našem pardubickém zařízení Multiscan, mají možnost využívat psychologické poradenství. Tento cenný projekt představuje staniční sestra radiační onkologie Lucie Čapková, která psychologické konzultace v Multiscanu koordinuje.

Prvotní šok z onkologické diagnózy a strach z lékařského prostředí, obavy během terapie i zhoršení psychiky po první etapě léčby – tak popisuje Lucie Čapková nejčastější situace, kdy pacienti s nádorovým onemocněním vyhledávají pomoc psychologa. Odbornou péči potřebuje každý v jiné fázi nemoci a léčby, proto v Multiscanu nabízíme, že se pacienti mohou obracet na psychologa kdykoliv v průběhu své cesty za uzdravením. A pacienti tuto možnost setkání s odborníkem vítají a využívají.


Psycholog je k dispozici tak dlouho, jak je potřeba


„Konzultace u psychologa může být jednorázová, ale spolupráce s naší psycholožkou PhDr. Terezou Aulichovou může mít i dlouhodobější charakter,“ přibližuje možnosti Lucie Čapková. „Každý pacient je jiný a vždy se snažíme nastavit psychologickou pomoc tak, aby byla efektivní a přinášela výsledky.“
 
Právě Lucie Čapková a její kolegové z konziliárních ambulancí jsou často prvními zdravotníky, se kterými se pacient v rámci své nové, onkologické diagnózy setká. A přestože si pacienti většinou o pomoc psychologa neřeknou sami, zkušené sestry a lékaři poznají, kdo na tom „není dobře“ a komu je potřeba psychologickou péči nabídnout co nejdříve. Načasování a další detaily konzultace s psychologem si mohou pacienti domluvit přímo v konziliární ambulanci. „Někdy je ale naopak lepší dát pacientům informační leták, aby si o možnostech psychologické pomoci přečetli až v klidu doma, třeba s rodinou,“ vysvětluje postup Lucie Čapková.
 
Při sdělení onkologické diagnózy jsou pacienti vystaveni značnému přílivu informací, proto je potřeba jim dát čas a prostor se s celou situací patřičně seznámit.


Stačí k nám zavolat a domluvit si termín, říká koordinátorka


Pocit, že léčbu a dění okolo onkologického onemocnění zvládne člověk sám, je podle staniční sestry Lucie Čapkové častější u starších pacientů. Pro ně je konzultace s psychologem mnohdy velkou neznámou a vnímají ji jako vlastní selhání. Naopak mladší pacienti považují psychologickou pomoc ve velké míře za přirozenou a bývají to právě i mladší rodinní příslušníci, kteří stojí za změnou názoru pacienta na tuto pomoc.
 
„Pak stačí, aby zavolali k nám do ambulance, a společně domluvíme nejvhodnější termín setkání s psychologem. Já coby koordinátorka připravím pro psychologa souhrn základních informací a pacient pak jen ve smluvený den a čas dorazí do dispenzární ambulance. Služba je hrazena z veřejného zdravotního pojištění, takže zájemci nemusejí mít obavy, že by to pro ně představovalo finanční zátěž,“ dodává Lucie Čapková.

 

Zdroj: Néa 10, podzim 2021, text: Petra Dulíková, foto: Lenka Bukačová