„Koučování je pro mě přístupem mezi nebem a zemí. Dobře mi koresponduje s celostním pohledem na člověka jako biopsychosociální a spirituální jednotku. Je důležité mít kontakt sám se sebou, s druhými bytostmi a s tím, co nás přesahuje. Zároveň je nezbytné tyto vhledy přenášet do reálného života tak, abychom neztratili kontakt se Zemí,“ prozrazuje o způsobu své práce.
Nechte se vést svým srdcem a nezapomeňte u toho na rozum.
Ke koučování se dostala nejprve jako klientka. „Těžko se mi to jako lékařce říká, ale při těchto setkáních jsem si postupně uvědomila, že pomáhat lidem způsobem, jakým je pomáháno mně, mi přijde ještě o kus smysluplnější než klasická medicína,“ popisuje svoji cestu. Bavilo ji, že tímto způsobem může předejít situacím, jejichž negativní důsledky pak řeší právě zdravotnictví. Absolvovala proto výcviky a workshopy, ověřila si, že pro práci s klienty má talent, a otevřela svou vlastní koučovnu v Pardubicích.
„Pracuji jak se soukromými, tak s firemními klienty. V různých oblastech života hledáme pro každého klienta unikátní způsob, jak žít spokojený život,“ říká. Kristýna Mášová vede také semináře na téma komunikace, talentu a spokojené práce.
A na závěr 5 knih, které nejčastěji doporučuje svým klientům
Heinz-Peter Röhr: Nedostatečný pocit vlastní hodnoty
Nedostatečný pocit vlastní hodnoty je nejčastějším tématem, se kterým se v koučovně setkávám. A mám dojem, že toto téma je dost charakteristické pro Českou republiku, nebo alespoň pro generaci 30+. Tato kniha osvětlila vlastní chování a prožívání mnoha mým klientům. Autor sám nazývá čtení knih, kde poznáváte sami sebe, biblioterapií.
Heinz-Peter Röhr: Závislé vztahy
Toto je jedna z mých nejoblíbenějších a asi druhá nejdoporučovanější kniha. Na základě metafory pohádky Husopaska autor ukazuje, jakou pastí může být na první pohled „ideální“ výchova, v níž se z různých důvodů vyskytuje hlavně jeden obětující se rodič, častěji matka. Kniha byla pro mě osobně velmi zlomovou. Za velmi cennou ji považuji také proto, že v ní autor navrhuje různá řešení, jak se z takového druhu závislosti vymanit.
Gary Chapman: Pět jazyků lásky
Tuto Chapmanovu knihu často doporučuji párům, ale i jednotlivcům, možná o něco častěji mužům, pokud pracujeme na partnerských tématech. Pochopení v ní najdou ti, kteří se v dobré víře a z lásky o svého partnera starají, jak nejlépe umí, a přesto se jejich protějšek necítí milovaný a spokojený.
John Gottman: Sedm principů spokojeného manželství
Na základě své terapeutické praxe a mnohaletého studování párů uvádí autor základní principy fungování spokojeného dlouhodobého partnerství. V knize jsou popsány nejčastější třecí plochy při dlouhodobém soužití, jako jsou finance, výchova dětí, domácí práce… V těchto oblastech Gottman zároveň poskytuje návod na vhodná řešení. Za mě velmi cenná kniha pro páry.
Ruediger Dahlke: Nemoc jako symbol
Tuto knihu ani tak nedoporučuji ke čtení, jako s ní pracuji v koučovně s klienty. Zejména pokud klient přichází s tématem nemoci, kde může být psychosomatický podíl. Jedná se v podstatě o encyklopedii různých nemocí a tělesných příznaků. U každého z nich tento německý lékař a psychoterapeut nabízí různé možné výklady a souvislosti s celkovým psychosociálním nastavením jedince. Je na každém člověku, aby si pak vybral, zda se ho některá z možných souvislostí dotýká, a vyvodil z toho závěry pro svůj život.
Více najdete na webové stránce www.kristynamasova.cz.