Jak spolupracujeme se zdravotnickými školami

4. 7. 2022

Přátelský kolektiv, možnost práce se špičkovým vybavením nebo bydlení v prémiových bytech. I to jsou benefity, díky kterým jsou stáže a praxe ve zdravotnických zařízeních AKESO oblíbené u studentů a absolventů po celém Česku. Momentálně holding spolupracuje s 35 školami a navázat chce i další kontakty.

Možností studijních programů v zařízeních AKESO je široká paleta, která začíná praxemi a brigádami pro studenty zdravotnických škol, a to i z nižších ročníků. Jak říká koordinátorka spolupráce holdingu se školami Naďa Hloušová, i ti jsou totiž pro chod pracovišť velmi důležitým prvkem. „Načerpají u nás spoustu zkušeností, pomáhají nám a my zase máme možnost s nimi pracovat hned od začátku a takzvaně si je vychovat,“ vysvětluje. I když se nejčastěji jedná o studenty z blízkého okolí nemocnic, o praxi už se ucházejí i ti ze vzdálenějších měst. „Nejednou se nám stalo, že se přihlásili například z Brna nebo Olomouce. Všem se snažíme vyjít maximálně vstříc a plně se jim věnovat. Ukázat jim pracoviště, seznámit je s kolegy a zapojit je do procesu.“

„Na praxe a brigády se nám hlásí studenti až z Brna nebo Olomouce.“

Oblíbenou formou stáže se pak stal program Týden na zkoušku – ten je určen lidem, kteří o holdingu AKESO uvažují jako o budoucím zaměstnavateli. „Jde o to zkusit si u nás na chvilku pracovat, seznámit se prostředím, s kolegy i s vybavením pracoviště. Se stážisty či brigádníky uzavíráme dohodu o provedení práce, a pokud jsou z daleka, nabízíme jim částečně dotované ubytování či svozovou dopravu,“ říká Hloušová. Ruku v ruce s brigádami, stážemi nebo praxí jde pak podle ní i stipendijní program, o který si studenti po absolvování pobytu v zařízeních AKESO mohou zažádat a do kterého mohou být zařazeni po ukončení určitého ročníku studia v závislosti na typu školy. „Podmínkou však samozřejmě je, že u nás pak musí nastoupit do zaměstnání,“ doplňuje.

Se studenty i odborníky se potkáváme tváří v tvář

I když samotné školy projevují o zapojení svých studentů velký zájem, AKESO dál aktivně vyhledává i další nové talenty. Souvislou dlouhodobou náborovou kampaň jsme odstartovali v roce 2021. Jak přibližuje Alena Suchá z HR oddělení AKESO, personální tým má pro vyhledávání nových sil propracovaný systém a využívá veškeré možné komunikační kanály. „Jdeme cestou přímé inzerce, oslovujeme samotné školy, ale využíváme i stávajících zaměstnanců, kteří jsou k aktivnímu hledání motivováni náborovým příspěvkem.“ Jako efektivní cesta se ukázal i nábor přes sociální sítě – třeba na LinkedInu nebo ve facebookových zdravotnických skupinách.

Vedle toho AKESO studenty oslovuje také tváří v tvář na veletrzích práce. Loni na podzim jeho zástupci navštívili veletrh Job Days lekárstva a zdravia v Bratislavě a také několik slovenských zdravotnických škol. Později pak programy představili rovněž na Burze zaměstnavatelů v Olomouci, na kterou je pozvala Lékařská fakulta Univerzity Palackého, a holding byl loni i jedním z partnerů odborné konference Zdravotnictví 2022, kterou za dva dny navštívilo 40 předních odborníků. „Letos na začátku února nás zase čeká veletrh nelékařských oborů v Plzni, od kterého si slibujeme kontakty na další šikovné mladé studenty,“ doplňuje výčet Naďa Hloušová, podle níž se tento způsob náboru osvědčil. „Několikrát se nám stalo, že jsme se přímo na veletrhu domluvili na předběžném termínu osobního setkání u nás nebo jsme do rukou rovnou dostali životopis s tím, že zájemci chtějí určitě pracovat u nás.“

Firemní školka i byty jsou nejoblíbenějšími benefity

Při lákání studentů a absolventů sází AKESO na špičkové zázemí svých zařízení nebo na atraktivní benefity včetně možnosti bydlení pro celou rodinu dotovaného zaměstnavatelem. „Představte si, že vám někdo nabídne, že se můžete plně věnovat práci a nemusíte se starat o to, kde budete bydlet, protože vám zaměstnavatel poskytne nový byt. Nebo že si nemusíte dělat starosti, jestli najdete školku pro své dítě, protože vedle nemocnice jednu máte. Připočtěte si k tomu krásné, moderní pracoviště s nejlepším vybavením a s vůlí zaměstnavatele posouvat věci dál a dál,“ říká Hloušová. Další přidanou hodnotou k práci jsou pak podle ní i výhodnější hypotéky, příspěvky na sport nebo výuku cizích jazyků. Zmíněné benefity jsou důležité i podle Aleny Suché: „Zkušenosti studentů jsou velmi pozitivní, třeba i díky vstřícnému přístupu zdravotnického personálu nebo možnosti bydlet v nemocničních bytech i na stáži.“

Z praxe rovnou na internu

Své zkušenosti v AKESO si pochvaluje třeba i Kristýna Tomášková, bývalá studentka Střední zdravotnické školy Beroun, která od loňského září pracuje jako sestřička v Nemocnici Hořovice. „Do AKESO jsem se dostala při praktické výuce na naší škole, ale pak tu byla i pandemie koronaviru, při které jsem byla v nouzovém stavu spolu s dalšími spolužačkami nasazená na různých odděleních na výpomoc. Já jsem konkrétně působila na neurologickém oddělení, které v tu dobu bylo spojené s internou, a po maturitě jsem tam zůstala pracovat.“ Práce v terénu je podle ní od studia naprosto odlišná: „Musíte spoléhat jen sami na sebe, na své znalosti a úsudek. Už to není jako ve škole, kde si hrajete s figurínami, už jsou to živí lidé plní stresu, strachu a bolesti.“ Práci s pacienty by ale neměnila. „Ten pocit, že někomu pomůžete, že vás rád vidí a že jste pro něj mnohdy velká opora, je pro mě naplňující.“

„Už to není jako ve škole, kde si hrajete s figurínami. Musíte spoléhat jen sami na sebe.“

Právě pandemie koronaviru podle Aleny Suché paradoxně pomohla i částečně zastavit odliv mladých talentů do ciziny, se kterým se Česko potýká zejména kvůli lepšímu platovému ohodnocení v zahraničí. I tyto rozdíly se podle ní v holdingu daří v poslední době snižovat.