Další astronomická výstava míří do onkologického centra

18. 4. 2024

Před dvěma lety zamířila první výstava astronomických fotografií fotoambasadora ESO a člena východočeské pobočky České astronomické společnosti Zdenka Bardona k pacientům i zaměstnancům do nemocnic Pardubického a Královéhradeckého kraje. V roce 2023 se Hvězdárně v Úpici podařilo získat dotaci na pořízení další astronomické výstavy od Evropské jižní observatoře (ESO), a tak byla na začátku roku 2024 výstava fotografií Zdenka Bardona „Mojí milenkou je vesmír“ zrealizována.

Vernisáž výstavy proběhla 2. dubna 2024 v konferenčním sále budovy klinické onkologie společnosti Multiscan v areálu nemocnice v Pardubicích. Zde je možno ji shlédnout až do konce června 2024.

Prostředí nemocnic, i přes modernizace a postupné vylepšování jejich vzhledu, není pro většinu návštěvníků asi vždy příjemné. Cílem bylo zpopularizovat astronomii a Evropskou jižní observatoř, ale také přinést lidem neotřelé pohledy do hlubin vesmíru a zpříjemnit pacientům pobyt ve zdravotnickém zařízení.

Celá výstava obsahuje 11 panelů zaměřených na několik astronomických oblastí. Zmiňme třeba panely Komety, Zodiakální světlo, Hvězdný prach, Jižní hvězdné nebe a další, které jsou naplněny originálními snímky Zdenka Bardona, pořízené jednak přímo pod chilským nebem na observatořích ESO, jednak na jeho „astronomické cestě“.

Úvodní panel pak stručně popisuje cestu astrofotografa jako člena astronomického kroužku malé hvězdárny v Jaroměři přes účasti na astronomických táborech na Hvězdárně v Úpici až do nitra největších teleskopů Evropské jižní observatoře. A samozřejmě i pod světelným znečištěním málo poničenou oblohu těchto observatoří.

Výstava se v Pardubicích dlouho neohřeje a již v průběhu července 2024 se přestěhuje na Rehabilitační kliniku Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Na závěr bychom rádi poděkovali Evropské jižní observatoři, kolektivu ESON a všem, kdo se na přípravě i realizaci výstavy podíleli. Doufejme, že podobně jako výstava předchozí, i tato potěší oko znalce i astronomického laika.

 

Zdroj: astro.cz, Marcel Bělík, 16. 4. 2024

Galerie