Vědět víc... Karcinom prsu

2. 4. 2018

V sobotu 31. března odstartoval v Pardubicích týden s informační kampaní na podporu prevence rakoviny prsu pod názvem Vědět víc... Karcinom prsu. Partnerem této osvětové akce je i Onkologické centrum Multiscan Pardubice.

Do projektu s názvem Vědět víc… Karcinom prsu se zapojili pardubičtí basketbalisté, vybrané kavárny a řada odborníků z různých oborů i profesí. Hlavní myšlenkou projektu je vytvořit takový prostor, kde budou všechny informace dostupné bez složitého hledání. Pořadatelem projektu, který vyvrcholí 5. dubna veřejnou částí v Domě techniky a 6. dubna odbornou lékařskou konferencí ve Východočeském divadle, je Chirurgická klinika Pardubické nemocnice, autorkami Jana Mergancová a Kateřina Semrádová.

Na počátku byl malý regionální seminář, na konci růžová, kam se podíváš. I tak bychom mohli ve zkratce a s nadsázkou popsat zrod projektu, který začal hodinu před zahájením basketbalového utkání mezi BK JIP Pardubice a ČEZ Basketbal Nymburk, tedy 31. března v 17.00 hodin ve Sportovní hale Dašická.

„Jsem rád, že jsem jako místopředseda představenstva BK Pardubice mohl přispět k propojení sportu - basketbalu s osvětou prevence a léčby tak závažné diagnózy jako je karcinom prsu, která je nejčastějším zhoubným nádorem u žen,” říká lékař Onkologického centra Multiscan a pardubické nemocnice Vít Ulrych.

 „Myšlenka zahájit celou informační kampaň na sportovním utkání se může na první pohled zdát poněkud bláznivá, nicméně fakt, že jedním ze základních pilířů prevence jakéhokoli nejen onkologického onemocnění je pohyb, leccos vysvětluje,“ říká Jana Mergancová, jedna z autorek projektu a zároveň lékařka pardubické chirurgické kliniky.

S podobným přístupem pak do projektu vstupovali i jednotliví partneři. „Beksa vnímá svět dlouhodobě reálně, tedy nikoliv pouze přes basketbalový míč. Z tohoto důvodu sami realizujeme a také velmi rádi podporujeme takovéto projekty. Vnímáme, že se týkají nás všech, neboť nikdy nevíte, koho co v životě potká. Platí, že osvěta a informace jsou základním stavebním kamenem, jednak pro prevenci, čili předcházení těmto věcem, a druhak proto, aby lidé případně věděli, jak jim co nejlépe čelit,“ říká Pavel Stara, předseda představenstva BK Pardubice, a.s.

Před halou na Dašické ulici byl k dispozici informační stánek, a především tři běžecké trenažery, nastřádané kilometry návštěvníků přispějí na natočení edukativního videa o prevenci karcinomu prsu.

Výtěžek ze sportovní části akce Sleduj prsa půjde na neziskovou organizaci Bellis – mladé ženy s rakovinou prsu. O něco méně náročnou částí „Sledování prsou“ je výstava #prsatogo, která je od soboty 31. března do pátku 6. dubna, nainstalovaná v pardubických kavárnách. Autorem nápadu „prsou v krabičce“ je designér Matyáš Fuchs, který sádrové odlitky ženských prsou vytváří pro Alianci žen s rakovinou prsu. Sledovat prsa v rámci preventivní kampaně tak můžou všichni obrazně i doslova.

Hlavním smyslem obou částí akce Sleduj prsa je upozornit veřejnost na zdarma přístupnou informační kampaň, která se uskuteční 5. dubna od 14.00 do 18.00 hodin v Domě techniky.

 

O Projektu: Vědět víc… Karcinom prsu

Na internetu i v čekárnách dnes sice narazíme na množství informací, ale může se nám stát, že se v nich nedokážeme zorientovat, nepoznáme rozdíly mezi jednotlivými organizacemi, nevyznáme se v lékařských zprávách nebo budeme prostě jen vystrašení z toho, co nás čeká, a pod tlakem se zhroutíme. V takovém případě je určitě dobře, když nám pomůže někdo z našich blízkých. Vyhledá základní informace, doporučí vhodná sdružení, diskusní fóra, pacientské organizace... Musí ale vědět, kde jaké informace nalezne. A od toho by tu měla být naše informační kampaň, jejíž jednotlivé výsledky budou po skončení dostupné na webových stránkách www.vedet-vic.cz. 

V Domě techniky v Pardubicích budou 5. dubna na otázky odpovídat odborníci z oblasti medicíny, práva, psychologie, následné péče nebo sociální oblasti, a to buď  v rámci programu přednášek pro veřejnost, nebo přímo u stánku, kde se mohou návštěvníci ptát na všechno, co je k tématu karcinomu prsu napadne. 

Mezi nimi bude i náš lékař Vít Ulrych, který bude mít od 15,35 hod. přednášku o onkologické léčbě a následně se společně s dalšími odborníky zúčastní panelové diskuze. 

Průběhu odpoledne se kromě informací mohou návštěvníci těšit také na koncert Chanson Trio CouCou, jejichž zpěvačka Radka má s rakovinou vlastní zkušenost, nebo na výstavu „Fotografií s příběhem“ Heleny Szmigielové, která pro letošní rok nafotila kalendář pro již zmíněný projekt Bellis. Jak Helena Szmigielová, tak Matyáš Fuchs budou osobně přítomni slavnostnímu zahájení projektu v 16.00 ve foyer Domu techniky v Pardubicích.

 

Galerie

application/pdf