Špičková onkologie a radiodiagnostika si žádá špičkové vybavení. Jaké přístroje se skrývají pod střechou pardubického Multiscanu?

22. 2. 2022

Jako soukromá společnost jsme v areálu Pardubické nemocnice začali působit už v roce 2002, a to zřízením radiodiagnostického oddělení. První začalo fungovat pracoviště magnetické rezonance. Jakým přístrojovým vybavením disponujeme v Multiscanu nyní?

LINEÁRNÍ URYCHLOVAČ

Lineární urychlovače True BEAM od společnosti Varian Medical Systems jsou schopny ozařovat pacienty technologií dynamického IMRT a technikou RapidArc. Využívá se obrazem řízené radioterapie umožňující ozařování v určených fázích dýchacího cyklu systémem „respiratory gating“ a také aplikaci vysoce precizní stereotaktické radioterapie.


 Jde o velmi kvalitní přístroj, který splňuje všechny současné požadavky na léčbu zářením.


POČÍTAČOVÝ TOMOGRAF (CT)

Přístroj Siemens SOMATOM Definition AS je využíván jak oddělením radiodiagnostiky, tak radioterapie. Je speciálně konstruovaný pro potřeby simulace ozařování, plánování radioterapie včetně 4D CT, což ovšem nebrání jeho použití pro běžná diagnostická vyšetření.

BRACHYTERAPIE

Zde využíváme ozařovač Gammamed s plánovacím systém Eclipse s modulem BrachyVision. Tento druh záření se užívá samostatně nebo jako doplněk zevního záření. Při brachyterapii je do těla pacienta speciální pomůckou zaveden malý radioaktivní zdroj ozařovacího přístroje. V krátkém čase (několik minut) provede v těle ozáření a poté tělo pacienta opustí. Některé aplikátory jsme vytvořili i přímo na našem pracovišti.

MAGNETICKÁ REZONANCE

Přístroje Siemens Magnetom Avanto a Siemens Magnetom Skyra slouží k celé řade vyšetření například mozku, páteře, kloubu, břišních a pánevních orgánů, ale také umožnují angiografii. 

Součástí vybavení je v Multiscanu i magnetická rezonance přímo pro brachyterapii.


NENÁDOROVÁ RADIOTERAPIE

Terapeutický rentgenový přístroj Wolf T-200 využíváme pro nenádorovou (protizánětlivou) radioterapii. Umožňuje ozáření, které se provádí u vybraných zánětlivých a degenerativních onemocnění. Cílem výkonu je úleva od obtíží (především bolesti pohybového aparátu). Dále je využíván k léčbě kožních nádorů.

ULTRAZVUK

Přístroj Logiq 8 XDclear od společnosti GE Healthcare je plně digitální a vyznačuje se unikátní technologií vysílání, přijímání a zpracování ultrazvukového signálu.

RENTGEN

Pro vyšetření používáme přístroj Fomei Covator s nepřímou digitální skiagrafií (snímky v elektronické podobě).