Onkologickým pacientům zajišťujeme dopravu na ozařování

11. 8. 2022

Přemýšleli jsme, jak usnadnit nelehkou situaci našim onkologickým pacientům, kteří musí do Multiscanu dojíždět na ozařování. Onkologické ambulance fungují sice i v dalších detašovaných pracovištích Pardubického kraje, ale na radioterapii je nutné jezdit právě do Pardubic. Abychom pacientům tuto situaci vyřešili, začali jsme provozovat svozy. Jak se tato praxe osvědčila, jsme se zeptali vedoucí svozové dopravy Evy Víškové.

Bezplatnou svozovou dopravu jsme zavedli na počátku roku 2021, kdy s tímto benefitem přišel majitel holdingu AKESO Sotirios Zavalianis. Mnoho pacientů mělo potíže s dojížděním na radioterapie a zařídit pro ně sanitku bylo složité. Pacientům svozovou dopravu indikuje po zhodnocení celkového zdravotního stavu ošetřující lékař po zhodnocení celkového zdravotního stavu. Pokud by došlo ke zhoršení, je možné se s lékařem domluvit na jiné formě přepravy. Pacienti jsou spokojení, že se do Komplexního onkologického centra Pardubického kraje dostanou bez problémů, a také se usnadnila organizace jejich léčby.

Čím se jezdí?
Pořídili jsme dva minibusy Toyota Verso Proace. Onkologičtí pacienti mají křehčí imunitu, proto každému ve voze nabídneme respirátor a auta samozřejmě pravidelně prochází důkladným čištěním. Nenahrazují však klasické sanitky.

Auta pendlují po trase Svitavy, Ústí nad Orlicí a Chrudim a jezdí i do Hořovic. Pacienty nabírají na pevně stanovených svozových místech, v případě potřeby je však možná změna stanoviště dle potřeb pacienta. Při první návštěvě Komplexního onkologického centra řidič pacienta doprovází až do ambulance, kde ho předává zdravotním sestrám. Po terapii pacienta dopravíme zpátky na svozové místo.

Pokud pacienti z Hořovic nechtějí využít svozové dopravy, ale přicestují vlakem, proplácíme jim jízdné.

„Při první návštěvě řidič pacienta doprovází až do ambulance."

Ubytování
Pacienti z Hořovic mají cestu delší, proto pro ně máme domluvenou i možnost bezplatného ubytování se snídaní v hotelu Arnošt v centru Pardubic. Samozřejmě není problém ubytovat také rodinné příslušníky, pro ně máme dohodnuté zvýhodněné ceny. 

Relaxace
Abychom pacientům jejich fyzicky i psychicky náročné životní období trochu zpříjemnili, domluvili jsme pro ně s městem Pardubice a dalšími partnery několik benefitů. Na marketingovém oddělení v budově klinické onkologie (č. 24) si mohou například vypůjčit knižní novinky, které nám poskytuje krajská knihovna. Můžou si vyžádat volnou vstupenku na Kunětickou horu, do Východočeského muzea i místního zámku. Pacienti mají možnost získat i volnou vstupenku do kina CineStar a zapůjčíme jim tady také kartu na MHD.

Co na svozy říkají naši pacienti

Měla jsem možnost jezdit svozem do Pardubické nemocnice. Byla jsem mile překvapená, jak to vypadalo. Pánové, kteří auto řídili, jsou velice ochotní, se vším pomohli, poradili, starali se, jestli je všechno v pořádku. Fungují trochu jako psychologická poradna. Cesta vždy rychle utekla a někdy jsem měla pocit, že jedeme na výlet, a ne do nemocnice. Jsou velice lidští. Zaslouží si velikou pochvalu a velký dík.“ (J. S.)

Chtěl bych poděkovat všem, co se o mne hezky starali, když jsem byl v Pardubické nemocnici. Především paní Víškové a jejím hodným šoférům, opravdu byli moc milí, za to jim všem moc děkuji.“ (pan Č.)

(…) Pro člověka s vážným onemocněním tento lidský přístup hodně znamená. I přístup ostatních řidičů je skvělý. Den předem mi zavolají a dohodneme se, kde mě vyzvednou, a v den odjezdu zavolají, že už přijíždí (…).“ (J. U.)

 „(…) Já osobně nejvíc oceňuji to, že dovedli přizpůsobit program svozů potřebám nás – pacientů. Zvláště k mé osobě, kdy mimo ozařování v Pardubicích musím 5x týdně absolvovat dialýzu a s tím souvisí i pravidelné kontroly na odd. Ústeckoorlické nemocnice. To vše zajišťovali tak, abych to zvládal v co nejlepších podmínkách (…).“ (P. N.)

 

 

Zdroj: NÉA 12, Text: Ivana Endrychová