Návrat spokojených kolegů z Kréty

18. 7. 2017

Koncem června se vrátili poslední spokojení zaměstnanci onkologického centra Multiscan, kteří společně se svým doprovodem strávili dovolenou na Krétě. S dvaceti čtyřmi pardubickými zaměstnanci se v krétském letovisku Gouves rekreovalo pak dalších čtyřicet kolegů - zdravotníků z berounské a hořovické nemocnice.

Zdravotníci - lékaři, zdravotní sestry, radiologické asistentky, sanitáři, ale i pracovníci z administrativy pobyli v Řecku celkem deset dní. Jednalo se o dlouholeté nebo nejoblíbenější pracovníky, kteří během vánočních večírků minulého roku obdrželi certifikáty s poděkováním majitele nemocnic ing. Sotoriose Zavalianise za práci spolu s poukazem na all inclusive pobyt pro dvě osoby na Krétu. Pobyt na největším řeckém ostrově byl rozdělen do 3 termínů, v období od 27. května do 28. června 2017, v letovisku Gouves, necelých 20 km od hlavního města Heraklionu, v hotelovém komplexu Gouves Bay.

Většina zaměstnanců využila i nabídky fakultativních zájezdů po Krétě, od východu na západ a od severu k jihu, po všech historicky zajímavých místech. Seznámili se s historií Kréty od dob minojské civilizace až po dnešní dobu. V průběhu přejezdů autobusem za historickými památkami vyslechli poutavé báje z řecké mytologie, které se vztahují k ostrovu Kréta, neboť legendy vypráví, že právě zde se narodil a vyrostl vládce bohů Zeus.

„Z dovolené na Krétě jsme se vrátili odpočatí a plni dojmů a zážitků. V našem druhém termínu se sešla dobrá parta a tak jsme si užili spoustu legrace, báječné skotačení ve vlnách moře, vyzkoušeli vodní skútr a trochu adrenalinu v blízkém aquaparku. Navštívili jsme obří aquarium a trhy v Heraklionu - jejich atmosféra byla nepopsatelná. Někteří si užívali i nakupování v místních krámcích. Jiní si půjčili auto a podnikali různé výlety. Večer jsme si pak povídali o zážitcích u skleničky ouza v hotelovém baru či v příjemné taverně s výhledem na moře. Spřátelili jsme se i s některymi kolegy z Berouna a Hořovic a také s místním personálem - Imeldou, Matelem a kuchařem, kteří byli velice příjemní a učili nás řecká slovíčka,“ shrnuje své dojmy radiologická asistentka Jana Flégrová.

„Počasí nám přálo nejen ke koupání, ale i na poznávání historie Kréty, její památky a zajímavosti z řeckých dějin. Byl to krásný, bezproblémový pobyt, včetně příjemné obsluhy a chutné řecké kuchyně. Nikdo z nás neodolal ochutnání pravého řeckého medu, dobrého vína a známých řeckých oliv. Nakoupili jsme domů nejen jmenované dobroty, ale i upomínkové předměty – hrníčky, keramiku, luxusní koření. Zažívali jsme i přátelská setkání s pracovníky již jmenovaných nemocnic, porovnávali naše pracoviště doma, své zkušenosti. Všem našim známým teď vřele Krétu doporučujeme a věříme, že se na ni ještě někdy v budoucnu podíváme. Prostě vše vyšlo úžasně a vzpomínky na Krétu v nás dlouho zůstanou,“ říká zdravotní sestra Iveta Chmelíková.

„Ještě jednou posíláme velký dík za báječnou dovolenou Sotiriosi Zavalianisovi,“ dodávají obě zaměstnankyně onkologického centra Multiscan v Pardubicích.

Většina našich dovolenkářů navštívila hlavní město Heraklion s jeho starodávnými uličkami a trhy i známým archeologickým muzeem. Dále paláce dochované z minojského období v Knóssosu, poblíž Heraklionu a palác Faistos. Někteří jeli navštívit klášter Arkadi nebo ostrov Spinalongu, který má bohatou historii a od roku 1903 do roku 1957 na něm byli internováni malomocní.

Měli příležitost se koupat v Egejském, ale i v Lybijském moři na legendární pláži v Matale, která je lemována skalním útesem s otvory, které v románské době sloužily jako hroby. Navštívili další historicky zajímavé objekty a místa, kde mohli ochutnat výborná místní vína. Všichni zaměstnanci nemocnic unisono chválí přednosti řecké kuchyně. Všichni se v pořádku vrátili domů a svým blízkým přivezli k ochutnání například vyhlášený krétský med, olivy a olivový olej. Přidali se takto k desítkám dalších zaměstnanců pardubického onkologického centra Multiscan a hořovické a berounské nemocnice, kteří v minulosti takto mohli navštívit další řecké destinace jako např. Kos, Rhodos nebo právě Krétu.

Galerie

Společná fotografie druhého termínu
Areál hotelu Maya Beach
Matala
Pohled na letovisko Gouves