Movember a léčba karcinomu prostaty v Pardubicích

3. 11. 2016

Začal listopad a muži si opět nechávají narůst kníry. Proč? Kvůli Movemberu! O tom, že chytře vymyšlená osvětová kampaň souvisí s léčbou rakoviny prostaty, píše MUDr. Vít Ulrych, lékař Onkologického centra Multiscan v Pardubicích.

Movember je název charitativní organizace, která se každým rokem snaží listopadovou osvětovou kampaní přesvědčovat muže, aby si nechali narůst kníry a svojí invencí tak pomohli obrátit pozornost k otázce mužského zdraví. Muži trpící rakovinou prostaty nebo varlat, by měli dostat takovou léčbu a péči, kterou pro své fyzické a psychické uzdravení nutně potřebují. Název Movember vzniká složením dvou anglických slov – knír (mustache) a listopad (November).

Letošní strategie péče o mužské zdraví je postavena na třech tradičních pilířích: poznej – předejdi - pomoz.  „Poznej“ znamená především podporu vědecko-výzkumných projektů, zkvalitňování a rozšiřování léčebných možností, a poskytování stipendií. „Předejdi“ spočívá zejména v osvětě, týkající se mužského zdraví. Byla vytvořena řada špičkových audiovizuálních materiálů týkajících se problematiky všech urologických nádorů, které vznikly pod patronací nejvyšších odborných orgánů – urologické a onkologické společnosti. „Pomoz“ představuje především pomoc při realizaci nákupu přístrojového vybavení.

Jednou z hlavních léčebných modalit léčby karcinomu prostaty je zevní radioterapie, která je v Pardubicích na tradičně vysoké úrovni. Na přelomu tohoto tisíciletí se vývoj zevní radioterapie významně posunul kupředu. Objevily se nové ozařovací metody. Kombinace ozařování s hormonální terapií měly vliv na zlepšení léčby. Plánování radioterapie s využitím počítačové tomografie nastartovaly rozvoj moderních technik –  radioterapie s modulovanou intenzitou (IMRT) a na ještě vyšší kvalitativní  úroveň se dostáváme díky radioterapii řízené obrazem (IGRT). Pokročilé formy radioterapie šetří zdravé tkáně v okolí prostaty.

Významný pokrok přinesly moderní zobrazovací metody. Na našem pracovišti při konturování prostaty standardně využíváme výhod magnetické rezonance. Ve spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze vyšetřujeme některé pacienty pomocí vyšetření PET/CT – což je tzv. hybridní zobrazovací metoda, která kombinuje výpočetní tomografii (CT) s pozitronovou emisní tomografií (PET) – s cholinem.

Radioterapie řízená obrazem je ozařovací technika, která využívá ověřování pozice pacienta před nebo během ozařování, takže je možné provádět během každé frakce radioterapie opravu nepřesnosti nastavení. Nejen při ozařování karcinomu prostaty používáme v rámci této techniky počítačový tomograf, který je součástí ozařovače. Díky této metodě proto ozařujeme přesněji. Můžeme tak zmenšit bezpečnostní lem kolem prostaty. Ozařujeme menší cílový objem a chráníme tak zdravé tkáně v jeho okolí.

Předností rotační radioterapie s modulovanou intenzitou je kratší ozařovací čas při srovnatelné či lepší dávkové distribuci v porovnání s klasickou IMRT technikou. Onkologické centrum Multiscan v Pardubicích, které je součástí Komplexního onkologického centra Pardubického kraje, používá tuto techniku (RapidArc) již od roku 2010.

Techniku IMRT jsme začali provádět již v roce 2003 jako druhé pracoviště v České republice. Od té doby bylo tímto moderním způsobem léčby ozářeno v Pardubicích více než 1 700 mužů se zhoubným nádorem prostaty. Naše zkušenosti prezentovali zejména doc. MUDr. J. Vaňásek, CSc., prof. MUDr. K. Odrážka, Ph.D. a doc. MUDr. M. Doležel, Ph.D. na řadě kongresů a publikovali v našem i zahraničním odborném tisku.

Od ledna t.r. ozařujeme pacienty s karcinomem prostaty na novém lineárním urychlovači TrueBeam od americké firmy Varian, který je od základu navržen tak, aby byl schopen ozářit pohyblivé cíle s pokročilou rychlostí a přesností blížící se Leksellově gama noži. Tento nový typ ozařovače dále zkrátil ozařovací časy a umožnil nám ozářit více pacientů. Naše onkologické centrum se tím dostalo opět na vyšší úroveň.

Galerie