Jdu na chemoterapii

1 Obecné pokyny a informace

Chemoterapie představuje spolu s chirurgickou léčbou a radioterapií jeden ze základních způsobů, kterým jsou léčena nádorová onemocnění. Na rozdíl od ostatních metod postihuje účinek chemoterapie celý organismus, jde tedy o léčbu systémovou, na rozdíl od ostatních metod, jejichž účinek je především lokální (místní). Velmi často je používána kombinace všech nebo alespoň dvou léčebných metod, protože jejich účinek se vzájemně doplňuje nebo posiluje. Proto hovoříme o tom, že moderní protinádorová léčba je velmi často komplexní, založená na kombinaci růžných způsobů léčby.

Chemoterapie používá léky, které mohou být rozděleny do několika skupin na základě faktorů, jako je jejich chemická struktura, mechanismus účinku, a podle vztahu k jiný lékům. Některé léky působí více než jedním způsobem, a mohou spadat do více než jedné skupiny. V současné době se kromě klasické chemoterapie založené na podávání cytostatik stále více uplatňuje tak zvaná cílená nebo biologická léčba.

Vědět, jak lék funguje, je důležité v předpovědi vedlejších účinků léčby. To pomáhá lékaři rozhodnout, které léky budou pravděpodobně nejvhodnější pro konkrétního nemocného. Bude-li použito více léků, tato informace také pomáhá přesně nasměrovat, kdy každý z léků by měl být (v jakém pořadí) a jak často použit.

Chemoterapie používající cytostatika nemůže rozeznat rozdíl mezi množením buněk normálních tkání (jako jsou ty, které nahrazují opotřebované normální buňky) a rakovinnými buňkami. To znamená, že normální buňky jsou poškozeny spolu s rakovinnými buňkami, a to způsobuje vedlejší účinky. Pokaždé, když je aplikována chemoterapie cytostatiky, snaží se lékaři najít rovnováhu mezi ničením rakovinných buněk (za účelem léčení nebo prevenci nemoci) a šetřením normálních buněk (s cílem snížit nežádoucí vedlejší účinky).

V poslední době využíváme moderní cílenou léčbu, která využívá nových znalostí o zhoubném bujení. Tato léčbě je podávána pouze v Komplexních onkologických centrech. Tato léčba má obvykle jiné, méně závažné nežádoucí účinky než léčba cytostatiky. Nelze však říci, že léčbu cytostatiky zcela nahrazuje. Většinou je použita kombinace léčby cytostatické a cílené. Takto je využíváno předností obou metod systémové protinádorové terapie.

Dostavte se dle objednání do budovy č. 24, předejte sestře Vaši osobní objednávací kartu a vyčkejte na pokyny personálu.

2 Zvolte pracoviště

Ambulance klinické onkologie Chrudim

areál nemocnice Chrudim
Václavská 570
537 27 Chrudim

Onkologické oddělení Nemocnice Hořovice

K Nemocnici 1106
268 31 Hořovice

Ambulance klinické onkologie Svitavy

Nemocniční poliklinika
Kollárova 22
568 02 Svitavy

Ambulance klinické onkologie Ústí nad Orlicí

areál Nemocnice Ústí nad Orlicí
Československé armády 1076
562 18 Ústí nad Orlicí

Ambulance klinické onkologie

areál Pardubické nemocnice, budova 24
Kyjevská 44
532 03 Pardubice

3 Podrobné informace

Ambulance klinické onkologie
areál Pardubické nemocnice, budova 24

Pardubice
466 686 521

Ordinační doba

Den Hodiny
- Po 7:30 – 15:00
- Út 7:30 – 15:00
- St 7:30 – 15:00
- Čt 7:30 – 15:00
- 7:30 – 15:00

V rámci KOC Pardubického kraje, ambulance klinické onkologie máme k dispozici stacionář pro aplikaci systémové léčby (cytostatická, cílená a hormonální) vybavený 20 aplikačními místy.

Na aplikaci chemoterapie se prosím dostavte včas dle termínu objednání do ambulance klinické onkologie, která se nachází v budově č. 24 v areálu Pardubické nemocnice. Před aplikací chemoterapie nemusíte být nalačno, stejně tak i před odběry krve. V opačném případě Vás budeme informovat o nutnosti lačnění. Před návštěvou doporučujeme lehkou snídani. Čas strávený na našem stacionáři je různě dlouhý dle zvoleného chemoterapeutického režimu či idikované terapie, které mohou trvat i několik hodin. Proto je vhodné si s sebou vzít lehkou svačinu a pití v uzavíratelné láhvi (vhodnější neperlivé nápoje). Na stacionáři je možné sledovat TV, možnost připojení na WiFi (heslo k dostání u personálu), možnost zapůjčení knihy či časopisu. S sebou si můžete dále vzít notebook, přehrávač hudby se sluchátky atd. Doporučujeme si obléci pohodlné oblečení k sezení v aplikačních křesech, přezůvky nejsou nutné, možnost použití návleků na boty, které jsou k dostání u personálu. Vhodné jsou volné rukávy pro měření krevního tlaku, odběru krve či aplikaci intravenózní kanyly. Máte-li zavedený intravenózní port, je vhodné si vzít rozepínací halenku, tričko či košile pro lepší manipulaci. S sebou si vždy noste léky, které běžně užíváte či zdravotní pomůcky k vaší běžné denní potřebě (léky, inzulín, stomické a inkontinenční pomůcky atd.), kartičku pojištěnce, objednací kartu pacienta a portovou kartu v případě zavedení intravenózního portu. Hlaste personálu změny v osobních údajích a informaci, zda jste v současné době hospitalizováni na jakémkoliv nemocničním oddělení. V případě jakýchkoliv dotazů, změně zdravotního stavu či nemožnosti se dostavit na chemoterapii, nás kontaktujte na níže uvedených telefonních číslech.

email: chta@multiscan.cz

4 Jak se k nám dostanete
– zvolte pracoviště

Při cestě vlakem či autobusem použijte po příjezdu na hlavní vlakové či autobusové nádraží MHD - trolejbus č. 2 nebo 12.

V případě, že cestujete vlakem, lze rovněž vystoupit ve vlakové stanici Pardubice - Pardubičky, která se nachází v bezprostřední blízkosti areálu Pardubické nemocnice.

nebozjistit polohu automaticky
Otevřít mapu v novém okně

48 min 56,1 km

  • Začátek Vaší cesty
  • Multiscan
Nové zadání Otevřít mapu v novém okně

5 Umístění v areálu